Previous Original Tunes Competition Winners

Year

Host City

Tune Title

Composer

State

2018

Ballarat (VIC)

Haunted
(Proudly Sponsored by APRA)

Paul Furniss

NSW

2017

Ballarat (VIC)

Lament For Doreen
(Proudly Sponsored by APRA)

Bruce Gourlay

TAS

2016

Ballarat (VIC)

Tune For Ronnie
(Proudly Sponsored by APRA)

Bob Pattie

VIC

2015

Ballarat (VIC)

You Caught My Eye
(Proudly Sponsored by APRA)

Mal Jennings

VIC

2014

Swan Hill (VIC)

Up And Down
(Proudly Sponsored by Ron & Judy Knight, WA Jazz Jottings)

Bruce Gourlay

TAS

2013

Goulburn (NSW)

Bit Of Fun
(Proudly Sponsored by APRA)

Fred Clough

QLD

 

(Joint Winners)

If Not For Billie
(Proudly Sponsored by APRA)

Anne Syer

VIC

2012

Forbes (NSW)

Sweet One

Jim Mills

NSW

2011

Bundaberg (QLD)

Welcome The Day
(Proudly Sponsored by APRA)

Fred Clough

QLD

2010

Orange (NSW)

This Is Paradise
(Proudly Sponsored by APRA)

Adrian Ford

NSW

2009

Melbourne (VIC)

Use It Or Loose It
(Proudly Sponsored by APRA)

John Bates

NSW

2008

Lismore (NSW)

My Wife Cares
(Proudly Sponsored by APRA)

Adrian Ford

NSW

2007

Goulburn (NSW)

Silent Movie
(Proudly Sponsored by APRA)

Peter Wolstenholme

NSW

2006

Adelaide (SA)

Christabel

Danny Hodgson

SA

2005

Lismore (NSW)

Scuttly-Butt Swing

Mal Jennings

VIC

2004

Stawell (VIC)

Bonza Stomp

Herb Jennings

VIC

2003

Forbes (NSW)

Poor Forgotten Sweetheart

John Bates

NSW

2002

Launceston (TAS)

Bevís Washboard

Graeme Bell

NSW

2001

Adelaide (SA)

Kangarilla

John Roberts

NSW

2000

Forbes (NSW)

Welcome To Jazzland

Ade Monsbourgh

VIC

1999

Perth WA

Leneva

John Roberts

NSW

1998

Geelong (VIC)

Why Should I Be Blue

John Bates

NSW

 

(Separate)

Serenity
(Young Composer Award)

Ben Calderazzo

VIC

1997

Launceston (TAS)

Adina

John Roberts

NSW

1996

Bathurst (NSW)

Some Day Youíll Know The Blues

John Bates

NSW

1995

Melbourne (VIC)

Thinking Of Yourself

Mal Jennings

VIC

1994

Gold Coast (QLD)

49 And Stoked

Mal Jennings

VIC

1993

Adelaide (SA)

Crown And Anchor Stomp

Herb Jennings

VIC

1992

Geelong (VIC)

Noalimba Breakout

Eric Holroyd

NSW

 

(Separate)

Like Fire
(Young Composer Award)

Ben Johnson

VIC

1991

Newcastle (NSW)

The New Newcastle

John Bates

NSW

 

(Joint Winners)

You Never Care

Geoff Bland

VIC

1990

Launceston (TAS)

Golden Blues Rag

Chris Kelsey

SA

1989

Perth (WA)

My Sweet Toot Suite

John Roberts

NSW

1988

Sydney (NSW)

Wistful

Eric Holroyd

NSW

1987

Armidale (NSW)

Dance Of The Yowies

John Roberts

NSW

1986

Adelaide (SA)

Sauerkraut Stomp

Chris Kelsey

SA

1985

Ballarat (VIC)

I Love That Jazz

Ken Sutton

VIC

1984

Wollongong (NSW)

One For You

Tich Bray

VIC

 

(Joint Winners)

Digits

Tony Faulkner

NSW

1983

Forbes (NSW)

Donít Waste Your Time

Ken & Betty Evans

VIC

1982

Toowoomba (QLD)

Late Again

Adrian Ford

NSW

1981

Geelong (VIC)

Roll On Friday

Alex Frame

SA

1980

Forbes (NSW)

Christina Stomp

Ken Evans

VIC

 

(Joint Winners)

Eclipse

Paul Furniss

NSW

1979

Freemantle (WA)

Melaleuca

Murray Wilkins

WA

1978

Adelaide (SA)

The Golden City Strut

Herb Jennings

VIC

1977

Hobart (TAS)

ĎTwas A Time

Paul Furniss

NSW

1976

Brisbane (QLD)

JB Stomp

John Bates

NSW

1975

Balmain/Sydney (NSW)

Ex And Bacon

Adrian Ford

NSW

1974

Melbourne (VIC)

Vy Vee

Adrian Ford

NSW

1973

Queanbeyan (NSW)

Minor Iginal

Alex Frame

SA

1972

Adelaide (SA)

Bean Bag Strut

Peter Voss

ACT

1971

Hobart (TAS)

If You Donít Know The Words

Tom Pickering

TAS

1970

Dubbo (NSW)

Hourigan Swing

Paul Furniss

NSW

1969

Ballarat (VIC)

Alone

John Colborne-Veel

NSW

1968

Adelaide (SA)

Goolwa Grind

Chris Kelsey

SA

1967

Hobart (TAS)

Helping Hand Rag

Nick Polities

VIC

 

(Joint Winners)

Late Hour

Tom Pickering

TAS

1966

Melbourne (VIC)

Teardrops

Dave Hetherington

VIC

1965

Sydney (NSW)

Nickiní Off

Nick Polities

VIC

1964

Newcastle (NSW)

B For A

John Bishop

NSW

1963

Melbourne (VIC)

Jop

John Roberts

NSW

1962

Sydney (NSW)

Joe Blow

King Fisher

NSW

1961

Adelaide (SA)

Black Diamond Strut

Alex Frame

SA

1960

Melbourne (VIC)

I Donít Know Yet

Neville Stribling

VIC

1959

Cootamundra (NSW)

Bondi Babies

Ade Monsbourgh

VIC

1958

Sydney (NSW)

I Know The Feeling Well

Bob Cruikshanks

SA

1957

Adelaide (SA)

Green Jar Grind

Col Nettlebeck

SA

1956

Melbourne (VIC)

Ole Nick Rag

Ross Collins

VIC

1955

Cootamundra (NSW)

Take It Away Henry

Peter Pretty

VIC/NT

1954

Sydney (NSW)

That Ain't Right

Peter Pretty

VIC/NT

1953

Hobart (TAS)

No Competition

 

1952

Melbourne (VIC)

Reed Warblers

Dave Dallwitz

SA

1951

Adelaide (SA)

Stomp Miss Hannah

Ade Monsbourgh

VIC

1950

Sydney (NSW)

Hilarity March

Frank Johnson

VIC

1949

Melbourne (VIC)

Clarinet Sugar

Dave Dallwitz

SA

1948

Melbourne (VIC)

Rag Time Tuba

Dave Dallwitz

SA

1947

Melbourne (VIC)

Boot Hill

Bob Wright

SA

1946

Melbourne (VIC)

No Competition